Hrvatsko planinarsko društvo “Pločno” Posušje dana 04. ožujka 2023. godine u svom planinarskom domu „Masna luka“ bilo je domaćin redovite izvještajne Skupštine Planinarskog saveza Herceg-Bosne.
Nakon pozdravnog govora predsjednika Skupštine PS H-B Mirka Matijević i utvrđenog dnevnog reda za rad Skupštine, minutom šutnje odana je počast svim preminulim planinarima. Predsjednik PS H-B Ante Vukadin podnio je izvješće o radu Planinarskog saveza Herceg –Bosna za 2022 godinu. U sklopu Saveza aktivno sudjelovanje provode: povjerenstvo za planinarske vodiče, povjerenstvo za alpinizam, povjerenstvo za planinarske puteve, povjerenstvo za speleologiju i povjerenstvo za promidžbu, povijest i izdavalaštvo. Svako od navedenih povjerenstava na Skupštini Saveza podnijelo je izvješće o radu u protekloj godini. Tako su održane brojne aktivnosti kao „Male škole planinarstva“ , „Opće planinarske škole“ , tečajevi za alpiniste, markaciste, planinarske vodiče…
Povjerenstvo za speleologiju vršilo je školovanje speleološkog kadra u suradnji sa speleološkim društvom Mijatovi Dvori. Održana je i međunarodna znanstveno istraživačka ekspedicija „Ponor Kovači-Izvor Ričine“.Na ekspedicije je sudjelovalo više od 70. speleologa i znanstvenika iz 18 speleoloških udruga iz 8 europskih država. Istraženo je 36 speleoloških objekata, na području Tomislavgrada, Bosanskog Grahova, Posušja i Livna.tj. na planinama: Grabovici, Ljubuši, Kamešnici, Dinari, Vranu i Čvrsnici.
Povjerenstvo za promidžbu, izdavalaštvo i povijest planinarstva su u proteklom periodu odradili tiskanje Dnevnika malog planinara, izradu Dnevnika obilaznica Dana planinara PSHB, promidžbu 25. Dana planinara planinarskog saveza Herceg-Bosne održanom u Brčkom na televiziji Herceg-Bosne kao i foto natječaj pod nazivom „Pet do dvanaest“. Pored toga u proteklom periodu održano je ukupno 7 promocija Monografije i filma „Kad čovjek postane planina“ (Novi Travnik, Travnik, Zagreb, Brčko, Livno, Tomislavgrad i Sesvete).
Na temelju Odluke Upravnog odbora PS H-B dodijeljene su zahvalnice istaknutim članovima i suradnicima.
Planinarski savez Herceg-Bosne utemeljen je dana 19. prosinca 1995. godine u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača u Mostaru, uz nazočnost predstavnika HPD ”Prenj 1933”Mostar, PD ”Vitez” Vitez, PD ”Kuk” Novi Travnik, PD ”Cincar” Livno, PD ”Bitovnja” Kreševo i UP ”Tisovac” Busovača.
Zanimljivo je prisjetiti se da je prva planinarska organizacija u BiH bila Bosanskohercegovački turistički klub utemeljen 21. rujna 1892. godine. Utemeljitelji su bili visoki i viši vladini činovnici, a prvi predsjednik kluba bio je Lothar Berg, vladin povjerenik za grad Sarajevo.
1921. utemeljuje se Društvo planinara u BiH, a vremenom se osnivaju i druga planinarska društva i podružnice HPD Matica. Hrvatski planinari ostavili su dubok trag u povijesti Bosansko-hercegovačkog planinarskog pokreta. Godine 1940. došlo je do spajanja Društva planinara BiH s Hrvatskim planinarskim društvom (HPD) u Zagrebu. HPD-Matica Zagreb uspješno je djelovala što je rezultat osnivanja sedam novih podružnica i to: HPD „Bjelašnica“ u Sarajevu (utemeljeno 1923.), HPD „Cincar“ u Livnu (utemeljeno 1929.), HPD „Prenj“ u Mostaru (utemeljeno 1933.). .), HPD „Bitovnja“ u Kreševu (utemeljeno 1937.), HPD „Ljutoč“ u Bihaću (utemeljeno 1929.), HPD „Stožer“ u Bugojnu (utemeljeno 1935.), HPD „Koprivnica“ u Kupresu (utemeljeno 1938.) . Podružnice su imale ukupno sedam planinarskih kuća i to na planinama Čvrsnici, Bjelašnici, Bukoviku iznad Sarajeva, Bitovnji,
Dvadeset osam godina nakon utemeljenja, Planinarski savez Herceg-Bosne broji 2518 članova od 41 članica, udruženja mahom planinarskih društava iz cijele BiH, stanica gorskih službi spašavanja, speleoloških društava i drugih organizacija.
Prioriteti rada i djelovanja Planinarskog saveza Herceg Bosne u sljedećem periodu bit će standardizacija redovitih aktivnosti: aktivnosti na animiranju utemeljenja planinarskih društava- udruga u onim sredinama u kojima ne postoje društva, učlanjenje stanica GSS-a u PSHB, intenziviranje rada na održavanju Općih planinarskih škola unutra udruga, održavanje kampa za „Male planinarske škole“ na prigodnim lokacijama, sudjelovanje na međunarodnim tečajevima i ekspedicijama,te pristup i učlanjenje u međunarodne saveza i asocijacije.( UIAA,EUMA), jačanje rada Povjerenstava i ugovaranje police osiguranja osoba od nesretnog slučaja(nezgode) za članove PS H-B.